Rafińskiego 9 - Portyk Zakładu Przyrodoleczniczego nr 1

Portyk budynku został ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Portyk Zakładu Przyrodoleczniczego nr 1- obecnie Sanatorium „Mewa V”, położony na terenie Dzielnicy Uzdrowiskowej

Zakończenie budowy obiektu nastąpiło w 1968. Zaprojektowany został przez architektów: Tadeusza Ćwierdzińskiego i Zofię Eldring. Ma nieregularny kształt, zbliżony do dwóch nakładających się prostokątów: dłuższego na osi wschód-zachód i krótszego na osi północ-południe. Bryła na osi wschód-zachód ma przyziemie oraz wysoki parter, natomiast bryła na osi północ-południe charakteryzuje się wysokim parterem i piętrem oraz częściowym przyziemiem (od południa). Obiekt posiada dwa dziedzińce wewnętrzne.

Główne wejście do zakładu zlokalizowane jest od strony ulicy Rafińskiego. Zdobi je wysoka na dwie kondygnacje, wygięta w kształcie łuku, mozaika ceramiczna według projektu Ireny Zahorskiej i Olgierda Szerląga. Mozaika ta uznawana jest za przykład zdobnictwa charakterystycznego dla polskiej architektury lat 60. i 70. XX wieku. Mniejsza mozaika - również wysokości dwóch kondygnacji - znajduje się na ścianie budynku od ulicy Zdrojowej.


Więcej informacji:

Miejski Konserwator Zabytków - Kierownik Biura
JOLANTA HRYNIO
tel.: +48 94 35 51 638


Główny Specjalista
MALWINA MARKIEWICZ
tel.: +48 94 35 51 677

Numer działki działka nr 93 obr. 4
Funkcja Zakład Przyrodoleczniczy nr 1
Styl modernizm
Data powstania lata 60/70-te XX w.
Zakres ochrony wojewódzka ewidencja zabytków, UCHWAŁA NR XVIII/242/08 RADY MIASTA KOŁOBRZEG z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru miasta Kołobrzeg - Uzdrowisko Wschód

Lokalizacja

Teodora Rafińskiego 9, 78-100, Kołobrzeg, Zachodniopomorskie, Poland

Strona www: zabytki.kolobrzeg.eu

Zabytki Kołobrzeskie, Urząd Miasta. All Rights Reserved.

Joomla Portale by Tomasz Kolasa. Zadzwoń: 600 992 272