Cmentarz Jeńców Francuskich (1870-1871), ul. Frankowskiego, k. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu
To najstarszy zachowany cmentarz wojenny na terenie Kołobrzegu.
Początkiem cmentarza był pojedynczy grób pruskiego oficera z załogi twierdzy Kolberg poległego w 1807 r. , który został pochowany osobno. Poległy - kpt. Heinrich von Röder był katolikiem, a w owym czasie na terenie miasta były jedynie cmentarze ewangelickie. Na jego grobie posadzono dwie lipy, które obecnie są Pomnikami Przyrody. Kamienna płyta nagrobna oraz metalowe ogrodzenie nie zachowały się. Obecnie miejsce pochówku zostało oddzielone nisko prowadzonym żywopłotem, granitowymi schodami i płytą z informacją o grobie.
inskrypcja na granitowej płycie:
GRÓB HEINRICHA VON RŐDERA
URODZIŁ SIĘ 15 V 1771 W WODZISŁAWIU ŚL. BYŁ OFICEREM ZAŁOGI TWIERDZY KOŁOBRZESKIEJ W CZASIE OBLĘŻENIA PRZEZ WOJSKA NAPOLEOŃSKIE W 1807 R. (2. POMORSKI BATALION REZERWOWY).
CIĘŻKO RANNY W OSTATNIM DNIU OBLĘŻENIA 2 LIPCA. NASTĘPNEGO DNIA ZMARŁ.
Prawie 70 lat później obok pruskiego kapitana pochowano 180 Francuzów. Byli to jeńcy przebywający w obozie jenieckim w Kołobrzegu (lata 1870-1871), zmarli na tyfus, czerwonkę i ospę. W ten sposób powstał w tym miejscu cmentarz wojenny.
Płytę pamiątkową w języku francuskim ufundowali koledzy zmarłych, tuż przed powrotem do domów. Prawdopodobnie wykonał ją kołobrzeski kamieniarz H. Gese (tak wynika z napisu na boku płyty odkrytego podczas prac konserwacyjnych w 2006 roku). Po II wojnie światowej, opiekę nad cmentarzem przejęły służby miejskie. Płytę przeniesiono na środek tworzonego wówczas skweru i umieszczono na podmurówce. W 1999 r. wykonano drugą płytę, z polskim tekstem. Z obu płyt utworzono kompozycję w kształcie grobu.
Inskrypcja na płycie: à la mémoire Prisonniers Français inhumés en ce lieu 1870-1871 leurs camerades
inskrypcja na płycie w języku polskim: KU PAMIĘCI 180 JEŃCÓW FRANCUSKICH POGRZEBANYCH W TYM MIEJSCU 1870-1871. ICH TOWARZYSZE
Nieopodal znajduje się granitowa tablica informacyjna.
Na tablicy informacyjnej widnieje napis w 4 wersjach językowych: polskiej, niemieckiej, francuskiej i angielskiej:
CMENTARZ JEŃCÓW FRANCUSKICH Z LAT 1870 – 1871
W CZASIE WOJNY PRUSKO - FRANCUSKIEJ 1870/71 W TWIERDZY KOŁOBRZESKIEJ BYŁ DUŻY OBÓZ JEŃCÓW FRANCUSKICH (PONAD 5 TYS. JEŃCÓW). 180 Z NICH ZMARŁO, PRZEWAŻNIE NA TYFUS, CZERWONKĘ I OSPĘ
Teksty zamieszczone na obu tablicach informacyjnych opracowane zostały przez dr Hieronima Kroczyńskiego, tablice zaś zaprojektowane i wykonane w 2008 roku przez artystę plastyka Zygmunta Wujka.
Gmina Miasto Kołobrzeg sprawuje opiekę nad cmentarzem wojennym na mocy Porozumienia z Wojewodą Zachodniopomorskim.