Twierdza Kołobrzeg

Budowane od VII wieku osady w dolnej części dorzecza Parsęty łączyła funkcja obronna. Zmieniały się realia społeczne i polityczne, ale nie zmieniały się priorytety obronne osadnictwa.


Wraz z tendencjami integracyjnymi i nowym nurtem polityczno - gospodarczym w tej części Pomorza, powstał w połowie IX wieku na terenie dzisiejszego Budzistowa gród kołobrzeski o charakterze wczesnomiejskim. Otoczony był wałem drewniano - ziemnym o konstrukcji rusztowej. Badania wskazują na to, że system obronny został częściowo lub w znacznym stopniu zniszczony, prawdopodobni w wyniku toczonych walk. Przeprowadzono jego odbudowę przy zastosowaniu konstrukcji hakowej.


Od strony wnętrza grodu użyto dwóch rzędów skrzyń i płotu plecionkowego, co miało pełnić funkcję wzmacniającą całą konstrukcję. Obok warunków stworzonych przez ludność słowiańską, ich gród posiadał bardzo dobre położenie, w wyniku czego jego bezpieczeństwo zwiększały naturalne walory obronne. Od zachodu znajdowała się rzeka Parsęta, od zachodu zabagnione jeziorko, od północy zaś rów. Gród znajdował się ok. 4 kilometrów od morza, co było typowe dla ówczesnego osadnictwa, gdyż gwarantowało większe bezpieczeństwo od strony morza i napadów korsarzy.


przejdź do serwisu
twierdzakolobrzeg.pl 

Zabytki Kołobrzeskie, Urząd Miasta. All Rights Reserved.

Joomla Portale by Tomasz Kolasa. Zadzwoń: 600 992 272